Česky   Deutsch
Domů > Výživa

Výživa


Jak své čtyřnohé miláčky živit

 

Je to "horké téma" - proto jsem napsala několik praktických tipů z vlastní zkušenosti a praxe s mými boloňáčky.

Přitom si však uvědomuji, že možnosti a zkušenosti přirozeně podléhají neustálému dalšímu vývoji - proto budu i tyto texty pravidelně aktualizovat.


Ne nadarmo najdem už v Bibli: Všechno naše poznání je jen částečné... Wink

 

 

1. Měli bychom stravu pro své pejsky vařit sami či BARFovat, nebo raději používat granule či konzervy s hotovými výrobky?


Na toto téma se vedou žhavé diskuse... - určitě to znáte. :)

Konec konců se musí v konkrétní situaci rozhodnout každý sám. - Tady můj současný názor:

 

a) Pro krmení používám výhradně kvalitní granule (superpremium) - je to velmi praktické a jsou v nich obsaženy všechny živiny, které moji malí miláčci potřebují, aby zůstali zdraví a v dobré kondici.

 

b) Proč nebarfuji či nevařím

Při barfování / vaření se dá mnoho pokazit. Aby potrava pro pejsky byla skutečně vyvážená a nevyvolávala u nich nedostatkové projevy, musí se člověk jejímu složení velice důkladně věnovat. Přiznám se upřímně, že na to nemám čas ani energii, s mým životním stylem se to nesrovnává (jsem velice zaměstnaná) a při té bohaté nabídce granulí to pokládám za zbytečné.

Občas pro svoje holky však udělám kuřecí řízky - např. když jsou nemocné čí jedna z nich březí.

 

c) Konzervy se mi zdají velmi nepraktické, protože se snadno kazí, psí čumáček je od nich stále umolousaný, misky musíte pořád oplachovat... - to všechno je zbytečná práce navíc.

Objevila jsem však pastičky Platinum - vypadají velmi dobře a holkám velmi chutnají. Tak ji občas dostanou... :)

 

 

2. Které krmivo je nejlepší?

 

Dnes máme výběr z obrovské palety možností - a nabídka se stále rozšiřuje.

Doporučuji vysoce kvalitní granule (superpremium) - pečlivě si pročtěme jejich složení!!! Pokud u nějaké nabídky na Internetu nebo na obalu není složení podrobně popsáno, vyhněme se výrobku širokým obloukem - výrobce má k takovému opomenutí určitě své důvody...

Našim boloňáčkům samozřejmě nakupujeme jenom granule MINI pro menší rasy, aby jednotlivé kousky nebyly do jejich tlamiček příliš veliké.


Někteří psi ze skupiny bišonků reagují na kuřecí maso slzením z očí (může to mít ovšem i jiné příčiny) nebo jinými alergickými projevy (např. kožními problémy), proto je lepší používat krmivo z jiného masa, pokud možno také bez či s co nejnižším obsahem obilovin.


Své dospělé psí holčičky krmím dvakrát denně, především granulemi Taste Of The Wild Sierra Mountain Canine - a jako doplněk Platinum Jehněčí s rýží (= polosuché granule).

Štěňata dostávají samozřejmě krmivo JUNIOR-mini pro štěňata - momentálně jim dávám Taste Of The Wild Pacific Streams. Štěňata krmím třikrát až čtyřikrát denně - nebo kolik budou chtít.


Krmivo dávám do misek suché, potřebnou tekutinu získávají moji strávníčci vydatným pitím ze sousední misky s vodou.

Někteří psi snášejí granulované krmivo lépe, když se jim změkčí trochou teplé vody - u nás to však není zapotřebí.


Při případném převedení na jiné granule je vždycky nutné dbát na to, aby změna byla postupná, jinak může dojít k trávicím poruchám a průjmům. Nový druh přidáváme k dosavadnímu nejdříve v malém množství a postupně je zvyšujeme.

Psí chutě jsou individuální jako u lidí, ne každá značka musí chutnat všem. Proto nejdříve koupíme jen malé balení na zkoušku, případně využijeme nabídky některých výrobců k objednání bezplatné vzorky.


Pokud jde o otázku ceny, pak jsem přesvědčena, že je lepší investovat o něco víc do opravdu kvalitního krmiva, než později muset „krmit" korunami zvěrolékaře...

 

 

3. Co s psími pamlsky?


U pamlsků si dávám veliký pozor na obsažené látky, na trhu totiž můžeme narazit i na neuvěřitelný brak.

V současné době máme rádi pamlsky značek Belcando a Platinum, kromě nich milují moji psi výrobky z bůvolí kůžeBrit Care Let's Bite.

K odměnám při výcviku používám pamlsky Platinum nebo někdy též lahůdkové granule, které jim jinak nedávám - odměna nesmí zevšednět.


Cenným doplňkem stravy je samozřejmě také ovoce (např. kousky jablek) a zelenina (např. salátová okurka), oblíbené jsou i malé kousky sýra nebo salámu.

POZOR: Žádné hrozny nebo rozinky ani čokoládu (pro psy jsou jedovaté).


Pamlsky vždycky započítáme do denní dávky, jinak náš čtyřnohý miláček brzy ztloustne!!!


A nakonec ještě náš malý ranní rituál: Po probuzení a vyčurání dostane každá psí holčička malý piškotek - já vím, cukr není moc zdravý, ale piškotek dobrý pro psí dušičku. Wink

 

_______________________________________


Nejdůležitejší (doporučené) odkazy k tématu z mého oblíbeného e-shopu:
- granule Taste of the Wild Sierra Mountain Canine
-
granule Platinum (1,5 kg) / větší balení (5 kg)
- granule Taste of The Wild - Puppy
- Platinum menu
- pamlsky Brit Care Let's Bite
- botičky z buvolí kůže
- tyčinky z točené kůže

 

Amy, Cindy, Bessy


P
řišel balíček pro holky... Wink

 

Zajímavost z netu

 

(c) Manuela Jungová, stav: únor 2014