Jak si vybrat správného pejska

30.06.2019

aneb: Je boloňský psík to pravé pro tebe?

1. Tvůj pejsek se ti musí líbit

Dva lidi se mohou dívat na stejnou věc, a vidí ji úplně jinak - jednomu se líbí, druhý to vůbec nemůže pochopit.
Když jsem začala uvažovat o tom pořídit si pejska, koupila jsem si nejdříve encyklopedii psů a strávila nad ní mnoho hodin. Prohlížela jsem si fotky a sem tam jsem si říkala: ten je kouzelný! :-)
Pak jsem se dívala na popis: povaha, potřeby apod., a jestli se to ke mně hodí.
Kdybych si jako intenzivně pracující člověk žijící v bytě v Praze pořídila např. nějaké obrovské plemeno, které navíc potřebuje denně několik hodin zaměstnávat a hodně pohybu - tak by to ke mně vůbec nesedělo.
Ale takový bílý, spíš klidný a lehce se přizpůsobující malý - v mých očích navíc velmi kouzelný - boloňský psík, ten ke mně sedí. Toho si mohu vzít i (skoro) všude sebou, a navíc si získal naprosto moje srdce. :-)

OTÁZKA: Jak se boloňáček líbí tobě?

2. Může takový pejsek být u tebe šťastný?

Boloňský psík je společenské plemeno a velmi vázané na svoje lidi - chce zkrátka být s nimi. Můj první pejsek Muki se mnou cestoval po celé republice - byl u toho, když jsem vedla dětské tábory, vedla koncertní turné se svým dětským souborem, když jsem přednášela... - nikdy nevyrušoval (klidně spinkal a v přestávkách potěšil) a byl velmi oblíbený u dětí i dospělých.

Kdybych tuto možnost neměla a pejsek by denně trávil 8 až 10 hodin doma sám - to by boloňský psík pro mě tím správným společníkem nebyl. Pak by asi bylo lepší pořídit si akvárium... :-) - nebo aspoň plemeno, které není tak moc vázané na svoje lidi.

OTÁZKA: Hodí se boloňáček do tvého života?

3. Co bude za 5/10/15 let?

Jeden mladý manželský pár si pořídil do prvního společného bytu pejska, labradora. Rádi s ním hodili na procházky a všechno bylo fajn. Pak přišlo první miminko, to také ještě nějak šlo. Ale když pak čekali další, všem bylo jasně, že teď to už tak dál nejde. Byt je malý a nikdo nebude mít čas věnovat se psovi tak, jak on to potřebuje... - ale co teď s ním?
Samozřejmě naplánovat všechno nelze, ale něco určitě ano. Kdyby si novomanželé tenkrát pořídili malé a časově méně náročné plemeno, tak by situace i s druhým dítětem mohla být ještě zvládnutelná.

OTÁZKA: Nečekají tě za pár let velké životní změny? Jaké místo může pak ještě mít boloňáček ve tvém životě? (Samozřejmě jsou situace, které předvídat nemůžeme - na takové tady nemyslím, jinak bych ani já pejska mít nemohla...)

4. Mohu si pejska dovolit?

Šla jsem s pejskem k veterináři kvůli nějaké "maličkosti", ale ukázalo se, že potřebuje antibiotika, další kontroly... a peníze (stovky až několik tisíc) jen tak lítaly... A nakonec se mluvilo o malé operaci - za asi 3000 Kč... I když nás to třeba potká pouze jedenkrát za život psa - je nutné s tím počítat...

Každý pejsek docela určitě potřebuje:
- kvalitní krmení (žádné zbytky od lidského jídla)
- pravidelné očkování a prohlídky u veterináře (zpravidla jedenkrát za rok)
- misky, obojek a vodítko, šampón...
- pelíšek a hračky, něco na kousání...
- tašku/přepravku na cestování
- na zimu kabátek či svetriček
- navíc je potřeba uhradit městské poplatky za psa

OTÁZKA: Jsem ochotný/á se o pejska po celý jeho život dobře starat?

5. Je každý pes s průkazem původu vhodný na chov?

Průkaz původu (rodokmen) je něco jako rodní list a osvědčuje, odkud pejsek pochází. Zaručuje, že bude vzhledově a povahově odpovídat charakteristikám svého plemene. Např. boloňský psík nepřesahuje určitou velikost, má bílou srst (jinak je to samostatná rasa ruská barevná boloňka / barevný boloňský psík) apod.
Průkaz původu však negarantuje, že pejsek nebude mít nějakou genetickou vadu či nemoc, která by se navíc mohla přenášet na potomky. Proto není každý pes s PP vhodný na chov!!!
Výstavy a bonitace (= prohlídka psa, jestli odpovídá standardu plemene a jestli nemá viditelné vady) slouží právě k tomu, vyfiltrovat fenky a psy vhodné na chov.
Práce svědomitého chovatele není tak jednoduchá, jak se to zvenčí na první pohled zdá. Vyfiltrovat nejlepší spojení a z toho nejlepší jedince je často výsledek mnoholeté práce...
Přitom ani nejlepší chovatel nemůže garantovat, že zrovna to vaše štěňátko bude šampionem nebo mistrem agility...

6. Chceme pejska hlavně jako společníka - takže nám stačí bez PP, nebo ne?

Z bodu 5 vyplývá, že "s papírem" nebo "bez papíru" nesouvisí s tím, jestli chci pejska na výstavy nebo do rodiny. Rozhodně mohu doporučit pejska výhradně s PP.
Ale i mezi nimi bývají někdy cenové rozdíly, dokonce i v jednom vrhu - chovatel vám poradí.

7. Holka nebo kluk?

Můj první pejsek Muki byl kluk a byl deset let mým společníkem - milým, hravým, věrným, mazlivým...
Jeho náhlý odchod do psího nebe byl pro mě docela dramatický - a když jsem pak hledala dalšího boloňského psíka, chtěla jsem fenku právě z toho důvodu, aby to byl "někdo jiný", v kom bych neviděla stále svého Mukiho.
Jinak ovšem musím připustit, že pejsek má nespornou výhodu v tom, že nehárá... :-)
Mnohem důležitější než pohlaví se mi však jeví vlastnosti a povaha štěněte - jestli je to holka nebo kluk bych viděla jako druhořadé.

8. Jak poznám dobrého chovatele?

Samozřejmě najdeme i v tomhle oboru černé ovce - bohužel ne každý chovatel s PP si název "chovatel" zaslouží.

Znaky dobrého chovu:

 • Dobrý chovatel se vás vyptává, jak žijete, proč psa chcete atd., protože hledá právě jenom ty nejlepší majitele pro "svoje děti";
 • pozve vás, abyste se přišli na štěňátka podívat;
 • najdete tam čistotu, štěňátka jsou v dobrém stavu (hravá, čistá, mají hračky) a uvidíte i maminku vrh;
 • vybere z vrhu štěňátko, které se k vám nejvíc hodí;
 • poradí vám, jak se o štěňátko starat;
 • při odběru budou štěňátka minimálně 3x odčervená, 1x očkovaná a dostala mikročip (už by se nemělo tetovat, i když je to levnější), je jim minimálně 8 týdnů (lépe 9-10 týdnů);
 • uzavře s vámi kupní smlouvu;
 • dostanete s sebou granule na první dny, dobré rady, očkovací průkaz a někdy i další dárky;
 • druhý den po odběru se zajímá, jak jste společně se štěňátkem zvládli první noc...

TIP: Pozor na množitele psů

9. Proč dobrý chov nemůže být za babku?

Cítila bych se velmi zneužitá, kdybych své miláčky zadala za babku (např. 5.000 Kč) a měla bych navíc ještě obavy, jestli i následná péče o můj poklad v nové rodině nebude taky podle toho vypadat ...

Tady jenom část nákladů za každé štěně:

 • kvalitní superpremiové krmení: asi 1000 Kč
 • hygienické potřeby: asi 500 Kč
 • kontrola u veterináře a první očkování: 500 Kč
 • mikročip: 750 Kč (zastaralé tetování pouze 70,-)
 • petpasssport / europass plus registrace: 450 Kč (očkovací průkaz pouze asi 70,-)
 • poplatek za krytí: min. 1000 Kč až 1000 Eur
 • poplatky za krycí list, průkaz původu: asi 300 Kč

Navíc

 • přípava psí maminky pro chov
 • péče u veterináře
 • dobré vybavení prostředí pro štěňata
 • investice času (aby štěňátka byla dobře socializovaná...)
 • ...

Když uvažujeme 24hodinovou péči po 8. týdnů, vychází hodinová odměna i tak dost mizerná. Většina chovatelů to dělá z lásky - a chceme, aby naše "dětičky" byly zdravé a dobře vybavené do života.

10. Tip na závěr

Nelitujte pár tisíců korun při pořizování pejska. Koupě levného psa může přijít nakonec mnohem, mnohem dráž... 
A pokud se rozhodnete pro boloňského psíka, určitě nebudete litovat - je to fantastická rasa! Bude vás milovat, jak to často ani člověk nedokáže.

Ale nezapomeňte, že když si malé štěňátko od chovatele odvezete, je to teprve "nehotový" psí předškolák a čeká na vás ještě velký kus práce...